Citroen C4: Kontrolki

Sygnalizatory wzrokowe informujące kierowcę o usterce (kontrolka alarmowa) lub włączeniu systemu (kontrolka włączenia lub wyłączenia).

Po włączeniu zapłonu

Niektóre kontrolki alarmowe zapalają się na kilka sekund po włączeniu zapłonu samochodu.

Po uruchomieniu silnika kontrolki te powinny zgasnąć.

Jeżeli któraś z kontrolek pozostaje zapalona, należy przed rozpoczęciem jazdy zapoznać się z informacjami na temat danej kontrolki.

Ostrzeżenia powiązane

Zapaleniu się lub miganiu niektórych kontrolek może towarzyszyć sygnał dźwiękowy oraz wyświetlenie komunikatu.

Kontrolki alarmowe

Zapalenie się jednej z poniższych kontrolek przy pracującymi silniku lub podczas jazdy sygnalizuje usterkę wymagającą interwencji kierowcy.

Kontrolka zapala się w zestawie wskaźników.

Jeżeli Państwa samochód jest wyposażony w ekran, zapaleniu kontrolki alarmowej zawsze towarzyszy wyświetlenie dodatkowego komunikatu, który pomaga zidentyfikować usterkę.

W razie wątpliwości skonsultować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.


Kontrolka jest zapalona Przyczyna Działanie / Uwagi
STOP na stałe, sama albo powiązana z inną kontrolką alarmową, sygnałem dźwiękowym i komunikatem na ekranie. Zapalenie kontrolki wiąże się z poważną usterką układu hamulcowego, układu kierowniczego ze wspomaganiem, układu smarowania silnika lub układu chłodzenia. Należy koniecznie zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa, gdyż silnik może się wyłączyć podczas jazdy.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Temperatura maksymalna płynu chłodzącego na stałe, na czerwono. Zbyt wysoka temperatura w układzie chłodzenia. Należy koniecznie zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Jeśli to konieczne, przed dolaniem płynu należy zaczekać na ostygnięcie silnika.

Jeżeli problem nie zniknie, skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Ciśnienie oleju silnikowego na stałe. Usterka układu smarowania silnika. Należy koniecznie zatrzymać pojazd z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Ładowanie akumulatora na stałe. Usterka układu ładowania akumulatora (zabrudzone lub poluzowane zaciski, luźny lub zerwany pasek alternatora...). Kontrolka powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN lub z warsztatem specjalistycznym.Układ hamulcowy na stałe, powiązana z kontrolką STO P. Duży spadek poziomu płynu w układzie hamulcowym. Należy koniecznie zatrzymać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Uzupełnić poziom płynem hamulcowym zalecanym przez CITRO ËNA .

Jeżeli problem nadal występuje, sprawdzić układ w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

na stałe, powiązana z kontrolką usterki elektrycznego hamulca postojowego, jeżeli jest on zwolniony. Usterka układu hamulcowego. Należy koniecznie zatrzymać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

na stałe, powiązana z kontrolkami STO P i ABS . Usterka elektronicznego rozdzielacza siły hamowania (REF). Należy koniecznie zatrzymać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Sprawdzić działanie w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

Elektryczny hamulec postojowy miga. Hamulec elektryczny nie zaciska się automatycznie.

Usterka systemu włączania / wyłączania.

Należy zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Zatrzymać samochód na poziomej powierzchni, włączyć bieg (w przypadku automatycznej skrzyni biegów ustawić dźwignię w położeniu P), wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Usterka elektrycznego hamulca postojowego na stałe. Usterka elektrycznego hamulca postojowego. Jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Dodatkowe informacje na temat elektrycznego hamulca postojowego znajdują się w odpowiedniej rubryce.

Otwarte drzwi na stałe, przy prędkości poniżej 10 km/h. Drzwi lub bagażnik są otwarte. Zamknąć odpowiedni element.
na stałe, wraz z sygnałem dźwiękowym, przy prędkości powyżej 10 km/h.
Pas bezpieczeństwa niezapięty / odpięty* na stałe, potem miga, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym o narastającym natężeniu. Kierowca albo pasażer na przednim siedzeniu nie zapiął pasa albo go odpiął. Pociągnąć za odpowiednią taśmę, a następnie włożyć zaczep w klamrę.

Kontrolka ta przypomina informację podaną przez lampkę kontrolną na konsoli pod dachem kabiny.

Co najmniej jeden z pasażerów na tylnych siedzeniach odpiął pas.
Service chwilowo, wraz z komunikatem. Wykrycie jednej lub kilku drobnych usterek, bez specjalnej lampki kontrolnej. Zidentyfikować przyczynę usterki, korzystając z komunikatu wyświetlonego na ekranie.

Niektóre usterki można samemu usunąć, jak na przykład otwarte drzwi lub zużyta bateria pilota zdalnego sterowania.

W razie innych usterek, jak na przykład uszkodzenie systemu wykrywania niskiego ciśnienia w oponach, należy skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

na stałe, wraz z komunikatem. Wykrycie jednej lub kilku poważnych usterek, bez zapalenia specjalnej lampki kontrolnej. Zidentyfikować przyczynę usterki, korzystając z komunikatu wyświetlonego na ekranie, i jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN lub z warsztatem specjalistycznym.
na stałe, w połączeniu z miganiem a potem wyświetleniem na stałe klucza symbolizującego przegląd. Termin przeglądu został przekroczony. Dotyczy tylko wersji Diesel BlueHDi.

Przegląd samochodu należy wykonać możliwie jak najszybciej.

Noga na hamulcu na stałe. Pedał hamulca nie jest wciśnięty. W przypadku sterowanej skrzyni biegów nacisnąć pedał hamulca, aby uruchomić silnik (dźwignia w położeniu N).

Jeżeli chcą Państwo zwolnić hamulec postojowy bez naciskania pedału hamulca, ta kontrolka pozostanie zapalona.

miga. W przypadku sterowanej skrzyni biegów, jeżeli samochód jest przytrzymywany na wzniesieniu za pomocą pedału przyspieszenia, sprzęgło się przegrzewa. Użyć pedału hamulca i/lub elektrycznego hamulca postojowego.
System autodiagnostyki silnika miga. Usterka systemu kontroli silnika Ryzyko zniszczenia katalizatora.

Sprawdzić w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

na stałe. Usterka układu czystości spalin. Kontrolka powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Minimalny poziom paliwa na stałe, wraz z sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Gdy kontrolka zapali się po raz pierwszy, w zbiorniku paliwa znajduje się około 6 litrów paliwa.

Od tego momentu zużywana jest rezerwa paliwa.

Należy bezwzględnie uzupełnić poziom paliwa, aby uniknąć unieruchomienia silnika.

Gdy nie zostanie zatankowana wystarczająca ilość paliwa, kontrolka ta będzie zapalać się po każdym włączeniu zapłonu, wraz z sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Ten sygnał dźwiękowy i komunikat będą powtarzane coraz częściej, w miarę jak poziom paliwa będzie zmniejszał się do "0".

Pojemność zbiornika: około 60 litrów.

Nigdy nie doprowadzać do unieruchomienia silnika z powodu braku paliwa, może to spowodować uszkodzenie układu oczyszczania spalin i układu wtryskowego.

System zapobiegający zablokowaniu kół (ABS) na stałe. Usterka systemu zapobiegającego zablokowaniu kół. Pojazd zachowuje hamowanie klasyczne.

Kontynuować ostrożnie jazdę z umiarkowaną prędkością i jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Dynamiczna kontrola stabilności (CDS/ASR) miga. Uruchomienie regulacji systemu. System optymalizuje działanie układu napędowego i poprawia stabilność pojazdu.
na stałe, w połączeniu z zapaleniem się kontrolki przycisku wyłączenia i towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. System CDS/ASR lub wspomagania ruszania na pochyłości jest uszkodzony. Sprawdzić działanie w ASO CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.
Układ kierowniczy ze wspomaganiem na stałe. Usterka wspomagania układu kierowniczego. Prowadzić ostrożnie i w sposób łagodny.

Sprawdzić działanie w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

Niskie ciśnienie w ogumieniu na stałe. Niewystarczające ciśnienie w jednym lub w kilku kołach. Jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w ogumieniu.

Kontrola musi być wykonana na zimno.

miga, a potem świeci na stałe, równocześnie z kontrolką serwisową. System nadzoru ciśnienia w ogumieniu jest uszkodzony albo w jednym z kół nie wykryto czujnika. Wykrywanie zbyt niskiego ciśnienia nie jest już zapewnione.

Zlecić sprawdzenie systemu przez ASO sieci CITRO ËN albo przez warsztat specjalistyczny.

Reflektory kierunkowe miga. Usterka systemu reflektorów kierunkowych. Sprawdzić w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.
Stopa na pedale sprzęgła** na stałe. W przypadku systemu Stop & Start w trybie STO P przejście do trybu START nie nastąpi, gdyż pedał sprzęgła nie został naciśnięty do końca. Należy całkowicie rozłączyć sprzęgło (wcisnąć pedał), aby umożliwić przejście silnika do trybu START .
Poduszki powietrzne zapalona czasowo. Zapala się na kilka sekund i gaśnie po włączeniu zapłonu. Powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN lub z warsztatem specjalistycznym.

na stałe. Usterka jednego z układów poduszek powietrznych lub napinaczy pirotechnicznych pasów bezpieczeństwa. Sprawdzić w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.
Obecność wody w oleju napędowym** na stałe. Woda w filtrze oleju napędowego. Ryzyko uszkodzenia układu wtryskowego w silnikach Diesla.

Jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Filtr cząstek stałych (Diesel) na stałe, z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem mówiącym o ryzyku zapchania filtra cząstek stałych. Sygnalizuje początek zapychania się filtra cząstek stałych. Jak tylko warunki drogowe pozwolą, należy zregenerować filtr, jadąc z prędkością powyżej 60 km/h aż do momentu zgaśnięcia kontrolki.
na stałe, z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem mówiącym o zbyt niskim poziomie dodatku dla filtra cząstek stałych. Sygnalizuje minimalny poziom w zbiorniku dodatku. Należy szybko uzupełnić poziom w ASO sieci CITRO ËN lub w warsztacie specjalistycznym.
Dodatek AdBlue (Diesel BlueHDi) na stałe, z chwilą włączenia stacyjki, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem podającym pozostały przebieg. Możliwy przebieg zawiera się pomiędzy 600 i 2400 km. Należy szybko uzupełnić zapas dodatku AdBlue: skontaktować się z ASO sieci CITROËN albo z warsztatem specjalistycznym lub wykonać tę operację samemu, korzystając z informacji zawartych w odpowiedniej rubryce.
miga, w połączeniu z kontrolką SERVICE, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem podającym możliwy pozostały przebieg. Możliwy przebieg zawiera się pomiędzy 0 i 600 km. Należy koniecznie uzupełnić dodatek AdBlue, aby uniknąć awarii: skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym lub wykonać tę operację samemu, korzystając z informacji zawartych w odpowiedniej rubryce.
miga, w połączeniu z kontrolką SERVICE, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem sygnalizującym zakaz rozruchu. Zbiornik dodatku AdBlue jest pusty: przepisowa blokada rozruchu uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. Aby móc ponownie uruchomić silnik, należy koniecznie uzupełnić zapas dodatku AdBlue: skontaktować się z ASO sieci CITROËN albo z warsztatem specjalistycznym lub wykonać tę operację samemu, korzystając z informacji zawartych w odpowiedniej rubryce.

Należy koniecznie wlać do zbiornika dodatku minimum 3,8 litra dodatku AdBlue.

Układ czystości spalin SCR (Diesel BlueHDi) na stałe, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami SERVICE i systemu autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Wykryto usterkę układu czystości spalin SCR . Ten alarm znika, gdy tylko poziom emisji zanieczyszczeń w spalinach będzie znów prawidłowy.
miga, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami SERVICE i systemu autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem informującym o pozostałym możliwym przebiegu. Po potwierdzeniu usterki układu czystości spalin będzie można przejechać maksymalnie 1100 km przed włączeniem się blokady rozruchu. Skontaktować się możliwie jak najszybciej z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym, aby uniknąć awarii.
miga, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami SERVICE i systemu autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Przekroczona dopuszczalna granica przebiegu po potwierdzeniu usterki układu czystości spalin: blokada rozruchu uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. Aby móc ponownie uruchomić silnik, należy koniecznie skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym.

Kontrolki działania

Zapalenie się jednej z następujących kontrolek potwierdza włączenie odpowiedniego systemu.

Może temu towarzyszyć sygnał dźwiękowy i komunikat na ekranie.

Kontrolka jest zapalona Przyczyna Działanie / Uwagi
Kontrolka lewego kierunkowskazu miga + brzęczyk. Przełącznik oświetlenia przestawiony w dół.  
Kontrolka prawego kierunkowskazu miga + brzęczyk Przełącznik oświetlenia przestawiony w górę.  
Światła awaryjne miga + brzęczyk. Wciśnięty przycisk świateł awaryjnych na desce rozdzielczej. Prawy i lewy kierunkowskaz oraz powiązane z nimi kontrolki migają.
Światła pozycyjne na stałe. Przełącznik oświetlenia w pozycji "Światła pozycyjne".  
Światła mijania na stałe. Przełącznik oświetlenia w pozycji "Światła mijania" lub w pozycji "AUTO " przy niewystarczającym oświetleniu.  
Światła drogowe na stałe. Przełącznik oświetlenia pociągnięty do siebie. Ponownie pociągnąć za przełącznik, aby powrócić do świateł mijania.
Reflektory przeciwmgłowe przednie na stałe. Przednie reflektory przeciwmgłowe są włączone za pomocą pierścienia przełącznika świateł. Obrócić pierścień przełącznika świateł dwa razy do tyłu, aby wyłączyć reflektory przeciwmgłowe.
Światła przeciwmgłowe tylne na stałe. Tylne światła przeciwmgłowe są włączone. Obrócić pierścień na przełączniku do tyłu, aby wyłączyć światła przeciwmgłowe.
Hamulec postojowy na stałe. Hamulec postojowy jest zaciągnięty lub nie do końca zwolniony. Trzymając nogę na pedale hamulca, zwolnić hamulec postojowy, aby kontrolka zgasła.

Przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Dodatkowe informacje na temat hamulca postojowego znajdują się w rubrykach "Hamulec postojowy" i "Elektryczny hamulec postojowy".

Elektryczny hamulec postojowy na stałe. Elektryczny hamulec postojowy jest włączony. Zwolnić hamulec elektryczny, aby kontrolka zgasła: trzymając nogę na hamulcu, pociągnąć dźwignię hamulca elektrycznego.

Przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Dodatkowe informacje na temat hamulca elektrycznego znajdują się w odpowiedniej rubryce.

Wyłączenie automatycznych funkcji elektrycznego hamulca postojowego na stałe. Wyłączenie lub usterka funkcji "automatycznego włączania hamulca" (po wyłączeniu silnika) i "automatycznego zwalniania hamulca". Włączyć funkcję (zależnie od kraju przeznaczenia) w menu konfiguracji samochodu lub skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.
Świece żarowe - diesel na stałe. Stacyjka jest w drugim położeniu (zapłon) albo przycisk " START/ STOP " został wciśnięty. Przed rozruchem zaczekać na zgaśnięcie kontrolki.

Po zgaśnięciu rozruch jest natychmiastowy pod warunkiem naciskania cały czas pedału hamulca w przypadku samochodów z automatyczną lub sterowaną skrzynią biegów lub wciśnięcia pedału sprzęgła w przypadku manualnej skrzyni biegów.

Czas świecenia kontrolki zależy od warunków klimatycznych (do około 30 sekund w warunkach silnego mrozu).

Jeżeli silnik nie uruchamia się, włączyć ponownie stacyjkę i znów zaczekać na zgaśnięcie kontrolki, a potem uruchomić silnik.

Automatyczna praca wycieraczek na stałe Przełącznik wycieraczek jest naciśnięty do dołu. Funkcja automatycznej pracy wycieraczek przedniej szyby jest włączona.

Aby wyłączyć funkcję automatycznej pracy wycieraczek, nacisnąć przełącznik do dołu albo ustawić przełącznik wycieraczek w innym położeniu.

Regulator oświetlenia stałe. Regulator oświetlenia jest w trakcie regulacji. Można regulować jaskrawość oświetlenia stanowiska kierowcy pomiędzy 1 i 16.
Poduszka powietrzna pasażera na stałe, na wyświetlaczu kontrolek pasów bezpieczeństwa i przedniej poduszki powietrznej pasażera. Przycisk, znajdujący się w schowku, jest w położeniu "ON".

Przednia poduszka powietrzna pasażera jest włączona.

W takim przypadku nie instalować fotelika dziecięcego "tyłem do kierunku jazdy".

Aby wyłączyć przednią poduszkę pasażera, należy ustawić przełącznik w położeniu "OFF".

W takim przypadku można instalować fotelik dziecięcy "tyłem do kierunku jazdy".

Stop & Start na stałe. Funkcja Stop & Start przełączyła silnik w tryb STO P wskutek zatrzymania samochodu (czerwone światło, znak stop, korki...). Kontrolka gaśnie i silnik rusza automatycznie w trybie START , gdy tylko kierowca chce odjechać.
miga przez kilka sekund, a potem gaśnie. Tryb STO P jest chwilowo niedostępny.

lub Tryb START włączył się automatycznie.

Więcej informacji na temat przypadków szczególnych trybu STO P i trybu START znajduje się w rubryce "Stop & Start".

Kontrolki wyłączenia

Zapalenie się jednej z następujących kontrolek potwierdza ręczne wyłączenie danego systemu.

Może temu towarzyszyć sygnał dźwiękowy i komunikat na ekranie wielofunkcyjnym.


Kontrolka jest zapalona Przyczyna Działanie / Uwagi
System poduszki powietrznej pasażera na stałe, w zestawie wskaźników i/lub na wyświetlaczu kontrolek pasów bezpieczeństwa i przedniej poduszki powietrznej pasażera. Przełącznik umieszczony w schowku znajduje się w położeniu "OFF".

Przednia poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona.

Aby włączyć przednią poduszkę powietrzną pasażera, należy ustawić przełącznik w położeniu "ON".

W tym wypadku nie należy montować fotelika dziecięcego "tyłem do kierunku jazdy".

  Obrotomierz

  W przypadku osiągnięcia maksymalnych obrotów silnika segmenty migają, aby zasygnalizować kierowcy konieczność włączenia wyż ...

  Wskaźnik poziomu oleju silnikowego

  W przypadku wersji wyposażonych w elektroniczny wskaźnik poziomu prawidłowy poziom oleju silnikowego wyświetlany jest przez kilka sekund na zestawie wska& ...

  Zobacz tez:

  Zalecenia dotyczące zmiany biegów
  Rys. 28 Informacja dot. włączonego biegu / zalecenia dotyczące zmiany biegów Zalecenia dotyczące zmiany biegów pomagają zredukować zużycie paliwa Wyświetlacz rys. 28 A. Włączony bieg optymalny S. Zalecenia dotyczące zmiany ...

  Spaliny (tlenek węgla)
  OSTRZEŻENIE  Nie wdychaj spalin; zawierają one bezbarwny i bezwonny tlenek węgla. Tlenek węgla jest niebezpieczny. Może spowodować utratę przytomności lub śmierć.  Jeśli podejrzewasz, że do pojazdu mogą dostawa ...

  Parkowanie
  OSTRZEŻENIE  Nie parkuj pojazdu nadmateriałami palnymi, takimi jak sucha trawa, papier czy szmaty. Mogą one się zapalić i spowodować pożar.  Procedury bezpiecznego parkowania wymagają zaciągnięcia hamulca ręcznego i przesta ...

  Categorie