Infiniti Q30: Jazda przy niskich temperaturach otoczenia

Infiniti Q30 –> Uruchamianie i jazda –> Jazda przy niskich temperaturach otoczenia

OSTRZEŻENIE

 •  Bez względu na warunki atmosferyczne, prowadź pojazd z zachowaniem ostrożności. Zachowaj szczególną ostrożność podczas przyspieszania i zwalniania. Zbyt gwałtowne przyspieszanie lub zwalnianie spowoduje jeszcze większe zmniejszenie przyczepności kół napędzających pojazd.
 •  Podczas jazdy przy niskich temperaturach otoczenia, bądź przygotowany na wydłużenie się drogi hamowania.Wtakichsytuacjach należyzacząć hamować wcześniej, niż podczas jazdy po suchych nawierzchniach.
 •  Podczas jazdy po śliskich drogach utrzymuj większą odległość od pojazdu, jadącego przed Tobą.
 •  Nawierzchnie pokryte mokrym lodem (0C, 32F i zamarzający deszcz), bardzozimnym śniegiemlub lodem mogą być śliskie, a prowadzenie pojazdu po takiej nawierzchni jest bardzo trudne. W takich warunkach koła pojazdu będą miały znacznie mniejszą przyczepność. Staraj się unikać jazdy po mokrym lodzie do czasu posypania drogi solą lub piaskiem przez służby drogowe.
 •  Uważaj na śliskie miejsca na drodze (czarny lód).

  Mogą one pojawiać się na suchych drogach, w zacienionych miejscach. Jeśli z przodu widać plamę lodu, zahamuj przed dojechaniem do niej. Kiedy pojazd znajduje się na oblodzonym fragmencie drogi, staraj się nie hamować i unikaj wykonywania gwałtownych ruchów kierownicą.

 •  Nie używaj tempomatu na śliskich drogach.
 •  Śnieg może zatrzymać niebezpieczne spaliny pod Twoim pojazdem. Utrzymuj śnieg z dala od rury wydechowej i pojazdu.

Bateria

Jeśli przy wyjątkowoniskich temperaturachakumulator nie jestwpełni naładowany, znajdujący sięwnim elektrolitmożezamarznąć, powodując uszkodzenie akumulatora. W celu zachowania najwyższej wydajności, należy regularnie sprawdzać stan akumulatora. Więcej informacji znajdzieszwpunkcie "Bateria"wrozdziale "8. Przeglądy i czynności wykonywane samodzielnie" w niniejszej instrukcji.

Ciecz chłodząca silnik

Jeśli chcesz pozostawić pojazd na zewnątrz bez zastosowania środka zapobiegającego zamarzaniu, spuśćpłynzsystemuchłodzenia, łącznie z blokiem silnika. Przed ponownym użyciem pojazdu napełnij układ chłodzenia. Więcej informacji znajdziesz w punkcie "Wymiana cieczy chłodzącej silnik" w rozdziale "8. Przeglądy i czynności wykonywane samodzielnie"wniniejszej instrukcji.

Wyposażenie opon

 1. Jeśli masz założone opony zimowe na przednich/ tylnych kołach, muszą one być tego samego rozmiaru, dopuszczalnego obciążenia, konstrukcji i typu (diagonalne, diagonalneopasane, radialne) jak opony na tylnych/ przednich kołach.
 2.  Jeśli pojazd będzie użytkowany w bardzo trudnych warunkach zimowych, opony zimowe powinny być zamontowane na wszystkich czterech kołach.
 3.  Wcelu osiągnięcia lepszej przyczepności na oblodzonych drogach możesz użyć opon z kolcami. Ich użycie jest jednak zabronione w niektórych państwach i jednostkach administracyjnych.

  Przed założeniem opon z kolcami sprawdź obowiązujące przepisy.

Przyczepność opon z kolcami na mokrych i suchych nawierzchniach może być gorsza, niż opon pozbawionych kolców.

 1.  Ewentualnie, możesz użyć łańcuchów śnieżnych.

  Upewnij się, czymają onewłaściwe wymiary dla kół Twojego pojazdu i, czy są zamontowane zgodnie z instrukcjami producenta.

  W celu zapewnienia prawidłowego przylegania łańcuchów użyj napinaczy, jeśli zaleca je producent łańcuchów. Luźne końce łańcuchów należy zabezpieczyć lub usunąć w celu zapobieżenia uszkodzeniom błotników lub podwozia. Ponadto, ogranicz prędkość.

  Prowadzenie pojazdu przy zbyt dużej prędkości może doprowadzić do jego uszkodzenia i/lub mieć negatywny wpływ na jego sterowność i zachowanie się.

Specjalne wyposażenie zimowe

Wzimie zalecasięwożeniewpojeździe następującego wyposażenia:

 •  Skrobaczka i szczotka o sztywnym włosiu, przydatne przy usuwaniu lodu i śniegu z szyb.
 •  Płaska i mocna płyta, którą można podłożyć pod podnośnik w celu zapewnienia mu twardego oparcia.
 •  Łopata śnieżna w celu odkopania pojazdu z głębokiego śniegu.

Ochrona przed korozją

Substancje używane do odmrażania dróg mają silne właściwości korozyjne i przyspieszają korodowanie i niszczenie elementów podwozia, takich jak układ wydechowy, przewody paliwowe i hamulcowe, linki hamulcowe, płyta podłogowa i błotniki.

W zimie podwozie należy okresowo myć. Aby uzyskać więcej informacji, patrz: "Ochrona przed korozją" w rozdziale "7. Wygląd i pielęgnacja" w niniejszym przewodniku.

Abydowiedzieć sięododatkowychzabezpieczeniach przed rdzą i korozją, które mogą być konieczne w pewnych warunkach, zasięgnij informacji w ośrodku INFINITI lub w profesjonalnej stacji obsługi.

  Bezpieczeństwo pojazdu

  Jeśli pozostawiasz pojazd bez nadzoru:  Zawsze zabieraj ze sobą klucz - nawet jeśli pozostawiasz pojazd we własnym garażu.  Całkowic ...

  Wnagłym wypadku

  ...

  Zobacz tez:

  Wyświetlacz temperatury zewnętrznej
  Zwracaj szczególną uwagę na warunki drogowe, gdy temperatura oscyluje wokół punktu zamarzania. Pamiętaj, żewyświetlacz temperaturyzewnętrznej pokazuje zmierzoną temperaturę powietrza, a nie powierzchni drogi. W zależnoś ...

  Prace serwisowe, naprawy i zmiany techniczne
  Przestrzegać instrukcji i wytycznych ŠKODA AUTO a.s. podczas wykonywania dostosowań, napraw lub zmian technicznych Państwa samochodu. Dotrzymywanie wytycznych i wskazówek producenta samochodu jest w interesie bezpieczeństwa eksploatacji i dobrego stanu techniczne ...

  Uruchomienie regulacji
  Podstawowe warunki dla uruchomienia regulacji System ACC jest włączony. ASR jest włączony strona 138, Systemy hamowania i stabilizacji. W pojazdach z ręczną skrzynią biegów należy włączyć drugi lub wyższy bieg. W pojazda ...

  Categorie