Infiniti Q30: Kierowanie pojazdem z manualną skrzynią biegów

Infiniti Q30 –> Uruchamianie i jazda –> Kierowanie pojazdem –> Kierowanie pojazdem z manualną skrzynią biegów

OSTROŻNIE

 •  Podczas jazdy nie trzymaj stopy opartej na pedale sprzęgła. Może to doprowadzić do uszkodzenia sprzęgła.
 •  Przed przełączeniem skrzyni biegów na pozycję R (Bieg wsteczny) doprowadź pojazddo całkowitego zatrzymania.
 •  Aby uniknąć starcia lub wyszczerbienia zębatek przekładni, podczas zmiany biegów zawsze wciskaj pedał sprzęgła do oporu.
 •  Dla własnego bezpieczeństwa unikaj gwałtownego ruszania i przyspieszania.
 •  Jeśli z jakiegoś powodu konieczne jest gwałtowne przyspieszenie,włącz niższybieg i przyspiesz, dopóki pojazd nie osiągnie maksymalnej prędkości dla każdego z biegów. Nie przekraczaj maksymalnej prędkości poszczególnych biegów. Zachowaj szczególną ostrożność podczas przyspieszania bądź wrzucania niższego biegu na śliskich nawierzchniach. Gwałtowne przyspieszenie bądź wrzucenie niższego biegu może spowodować poślizg kół i doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem.
 •  Włączaj bieg dopiero po wciśnięciupedałusprzęgła.
 •  Przywłączaniu 5. i 6. biegu musisz nacisnąćdźwignię zmiany biegów w prawo. W przeciwnym wypadku możesz nieumyślnie wybrać trzeci lub czwarty bieg i spowodować uszkodzenie silnika lub skrzyni biegów.
 •  Jeśli zredukujesz bieg przy zbyt dużej prędkości (hamowanie skrzynią biegów), może to spowodować nadmierne zwiększenie prędkości obrotowej silnika i doprowadzić do jego uszkodzenia
 •  Nie wolno używać punktu zasprzęglenia do utrzymywania pojazduwmiejscu na wzniesieniu. Może to spowodować uszkodzenie sprzęgła.
 •  Na długich i stromychzjazdach,zwłaszcza jeśli pojazd jest obciążony lub holuje przyczepę, należy odpowiednio wcześnie zredukować przełożenie.

  Umożliwi to wykorzystanie efektu hamowania silnikiem.

  Dzięki temu układ hamulcowy zostaje odciążony, co zapobiega przegrzaniu hamulców i przedwczesnemu zużyciu okładzin hamulcowych.

6-cio biegowa manualna skrzynia biegów (gdzie zamontowano)
6-cio biegowa manualna skrzynia biegów (gdzie zamontowano)

Zmiana biegów

Abyzmienić bieg, wciśnij pedał sprzęgładooporu, wrzuć odpowiedni bieg, a następnie płynnie i powoli zwolnij sprzęgło.

Aby zapewnić płynną zmianę biegów, przed przesunięciem dźwigni zmiany biegów wciśnij pedał sprzęgładooporu. Jeśli przed zmianą biegów pedał sprzęgła nie będzie całkowicie wciśnięty, może być słyszalny dźwięk tarcia. Może do doprowadzićdo uszkodzenia skrzyni biegów.

Ruszaj na 1. biegu, a następnie zmieniaj biegi po kolei, wraz z rosnącą prędkością pojazdu.

Zmiana biegów


Wskaźnik zmiany biegu (jeśli na wyposażeniu): Wskaźnik zmiany biegujA , wyświetlany w górnej części ekranu informacji o pojeździe, pomaga kierowcy prowadzić pojazd w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Zmiana biegu na wyższy (lub niższy) w chwili, gdy wyświetlana jest strzałka W GÓRĘ (lub W DÓŁ), pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa.

Strzałka W GÓRĘ sygnalizuje zmianę biegu na wyższy, strzałka W DÓŁ - zmianę biegu na niższy.

Niemniej jednak odpowiedzialność za wybór biegu odpowiedniego do aktualnego stanu pojazdu, warunków drogowych i natężenia ruchu ponosi kierowca.

UWAGA W pewnych warunkach nie jest wyświetlana żadna strzałka, np. gdy:

 •  Aktualnie wybrany bieg jest optymalny.
 •  Prędkość pojazdu wynosi ok. 0 km/godz.

Zmiana biegów


Położenie neutralne (N): Abywłączyć położenie neutralne (N), wciśnij pedał sprzęgła do oporu i ustaw dźwignię zmiany biegów w położeniujN .

Bieg wsteczny:

OSTROŻNIE Bieg wsteczny (R) należy włączać wyłącznie w stojącym pojeździe. W przeciwnym razie można uszkodzić skrzynię biegów.

Aby wrzucić bieg wsteczny, wykonaj następujące czynności:

 1.  Zatrzymaj pojazd.
 2.  Przesuń dźwignię zmiany biegów do pozycji N (bieg neutralny).
 3.  Pociągnij dźwignię zmiany biegów do góry, naciśnij w lewo, a następnie pociągnij do tyłu.

Gdy dźwignia skrzyni biegów zostanie przesunięta na pozycję R (bieg wsteczny), włączy się ekran kamery cofania (jeśli na wyposażeniu) lub ultradźwiękowy czujnik parkowania (jeśli na wyposażeniu).

Więcej informacji znajdziesz w punkcie "Ekran kamery cofania (jeśli na wyposażeniu)" w rozdziale "4. Wyświetlacz, ogrzewanie i klimatyzator, system audio"lub " Monitor kamer (jeśli na wyposażeniu)" w rozdziale "4. Wyświetlacz, ogrzewanie i klimatyzator, system audio" lub "System czujników parkowania (jeśli na wyposażeniu)" w dalszej części rozdziału.

Jeśli masz trudność z przesunięciem dźwigni zmiany biegów na pierwszy lub wsteczny (R) bieg: Przesuń dźwignięwpołożenie N (bieg neutralny), a następnie zwolnij pedał sprzęgła. Ponownie wciśnij sprzęgło do oporu i przesuń dźwignię na pierwszy lub wsteczny (R) bieg.

Przy włączonym biegu wstecznym funkcja ECO stop/start jest niedostępna. Więcej informacji na temat funkcji ECO stop/start, patrz "System ECOStop/Start (jeśli na wyposażeniu)"wdalszej części rozdziału.

  Kierowanie pojazdem

  ...

  Kierowanie samochodem z automatyczną skrzynią biegów

  OSTROŻNIE  Zimny silnik na wolnych obrotach obraca się szybciej, dlategodopóki temperaturasilnikanie wzrośnie, zachowaj ostrożność ...

  Zobacz tez:

  Programowanie
  Ustawić pokrętło 1 w położeniu "LIMIT": następuje wybór trybu ogranicznika, chyba że jest już włączony (Pauza). Nie ma potrzeby włączania ogranicznika prędkości, aby ustawić prędkoś ...

  Ładowanie akumulatora za pomocą prostownika
  W przypadku systemu Stop & Start ładowanie akumulatora nie wymaga jego odłączania. Odłączyć akumulator. Przestrzegać instrukcji podanych przez producenta prostownika. Podłączyć akumulator, zaczynając od zacisku (-). Sprawdzi& ...

  Włączanie/wyłączanie wycieraczki szyby tylnej
  Pozycja Wycieranie z rozpylaniem płynu  Włączenie trybu pracy przerywanej  Wyłączenie trybu pracy przerywanej  Wycieranie z rozpylaniem płynu  Ustaw włącznik zapłonu w pozycji ON.  Przekręć prze ...

  Categorie