Rys. 13 Miejsce zamontowania kurtyn powietrznych / kurtyna powietrzna
wypełniana gazem
Kurtyny powietrzne zapewniają dodatkową ochronę głowy i szyi pasażerów w czasie poważniejszego zderzenia czołowego.
Kurtyny powietrzne są umieszczone po obu stronach samochodu wewnątrz, nad drzwiami rys. 13 - A.
W przypadku zderzenia bocznego następuje wyzwolenie kurtyny powietrznej wraz z odpowiednią boczną poduszką powietrzną i napinaczem pasów przy przednim fotelu po stronie zderzenia.
Po rozwinięciu poduszka powietrzna zakrywa obszar okien drzwi przednich i tylnych oraz słupki drzwi rys. 13 - B.
Uderzenie głową o wewnętrzne elementy wyposażenia amortyzuje nadmuchana kurtyna powietrzna. Poprzez zmniejszenie obciążenia głowy, a także poprzez mniejsze nadwyrężenie ruchów głowy zmniejszają się również obciążenia przyjmowane na szyję.
UWAGA
Wskazówki ogólne
■ W zasięgu działania kurtyn powietrznych nie powinno być żadnych przedmiotów, aby poduszki mogły się bez przeszkód rozwinąć.
■ W samochodzie na haczykach do ubrań wieszać tylko lekkie elementy odzieży. W kieszeniach odzieży nie zostawiać ciężkich ani ostrych przedmiotów.
Ponadto do wieszania odzieży nie używać wieszaków ubraniowych.
■ Wskutek zamontowania w obszarze kurtyny powietrznej wyposażenia dodatkowego (nieprzewidzianego przez producenta), w przypadku wyzwolenia poduszek powietrznych może nastąpić znaczące ograniczenie ochronnej funkcji kurtyny powietrznej. W czasie rozwijania się uaktywnionej kurtyny powietrznej mogłoby nastąpić odrzucenie do wnętrza samochodu zamontowanych elementów wyposażenia dodatkowego i zranienie jadących samochodem strona 178.
■ Osłon przeciwsłonecznych nie wolno przesuwać na boczną szybę w zasięgu rozwijania kurtyny powietrznej, jeśli przymocowane są do niej inne przedmioty jak np. długopis itp. W razie wyzwolenia kurtyny powietrznej mogłoby dojść do zranienia jadących samochodem.
■ Między osobami jadącymi a poduszkami powietrznymi nie mogą się znajdować żadne inne osoby, zwierzęta czy przedmioty. Ponadto żadna z jadących osób nie powinna wychylać głowy przez okno ani wystawiać przez nie rąk czy dłoni.
Sterownik poduszek powietrznych pracuje, wykorzystując sygnały czujników ciśnienia umieszczonych w drzwiach przednich. Z tego powodu zarówno w drzwiach jak i w tapicerce drzwi nie wolno dokonywać żadnych zmian (np. nie montować dodatkowych głośników). Wprowadzone zmiany mogłyby mieć niekorzystny wpływ na działanie układu poduszek powietrznych.
Wszelkie prace związane z przednimi drzwiami i ich tapicerką powinny być wykonywane w specjalistycznej stacji obsługi. Dlatego należy przestrzegać następujących wskazówek.
■ W żadnym wypadku nie jechać ze zdjętą tapicerką drzwi.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z wewnętrznej płyty drzwi zostały wymontowane części, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z drzwi zostały wymontowane głośniki, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ Jeśli w wewnętrznej płycie drzwi zostały zamontowane dodatkowe głośniki lub inne elementy wyposażenia, zawsze się upewnić, że otwory na nie zostały szczelnie zakryte lub wypełnione.
■ Tego rodzaju prace zawsze wykonywać u partnera serwisowego ŠKODA lub w specjalistycznej stacji obsługi.
Informacja
W pojazdach z kurtyną powietrzną na okładzinie słupka B znajduje się napis AIRBAG.
Zamykanie
Jeżeli drzwi są niedomknięte:
przy
pracującym silniku zapala
się ta kontrolka, której przez kilka
sekund towarzyszy wyświetlony
komunikat alarmowy,
podczas jazdy (przy prędkości powyżej
10 km/h) zapala się ta kontrolka, w ...
Lampki kontrolne
Lampki kontrolne sygnalizują aktualny stan określonych funkcji lub usterki.
Wraz z włączeniem niektórych lampek kontrolnych mogą pojawiać się sygnały
akustyczne i komunikaty na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej.
Po włączeniu zap ...
Koło zapasowe
Koło zapasowe można sklasyfikować
jako dojazdowe koło zapasowe w
zależności od stosunku rozmiaru koła
do innych zamocowanych kół oraz
obowiązujących przepisów.
Obręcz koła zapasowego jest
wykonana ze stali.
Korzysta ...