Skoda Octavia A7: Płyn chłodzący

Płyn chłodzący chłodzi silnik.

Składa się z wody i koncentratu płynu chłodzącego, który chroni układ chłodzenia przed korozją i osadzaniem się kamienia.

Udział koncentratu w płynie chłodzącym musi wynosić min. 40%.

Udział koncentratu w płynie chłodzącym można zwiększyć maksymalnie do 60%.

Pomiar lub przywrócenie właściwego stosunku wody do koncentratu należy w razie potrzeby zlecić specjalistycznej stacji obsługi.

Typ płynu chłodzącego podany jest na zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego rys. 181 na stronie 200.

UWAGA

Komora silnika samochodu jest obszarem niebezpiecznym. Podczas prac w komorze silnika należy uwzględnić następujące ostrzeżenia strona 195.

■ Płyn chłodzący jest szkodliwy dla zdrowia.

■ Unikać kontaktu z płynem chłodzącym.

■ Opary płynu chłodzącego są szkodliwe dla zdrowia.

■ Nigdy nie odkręcać korka zbiornika wyrównawczego układu chłodzenia, dopóki silnik nie ostygnie. Układ chłodzenia jest pod ciśnieniem!

■ W celu ochrony twarzy, rąk i ramion przed gorącą parą lub gorącym płynem chłodzącym korek zbiornika wyrównawczego układu chłodzenia należy przed otwarciem przykryć szmatką.

■ Jeśli płyn chłodzący dostanie się do oczu, natychmiast przemyć oczy czystą wodą i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

■ Płyn chłodzący przechowywać w oryginalnym pojemniku w miejscu niedostępnym dla osób, które nie są w pełni samodzielne, szczególnie dzieci - niebezpieczeństwo zatrucia!

■ W przypadku połknięcia płynu chłodzącego niezwłocznie udać się do lekarza.

■ Nigdy nie przelewać płynów eksploatacyjnych nad gorącym silnikiem - ryzyko pożaru.

OSTROŻNIE

■ Jeżeli z jakiejś przyczyny w danych warunkach nie można dolać płynu chłodzącego, nie wolno kontynuować jazdy!
Wyłączyć silnik i zwrócić się o pomoc do specjalistycznej stacji obsługi.

■ Udział koncentratu w płynie chłodzącym nie powinien być mniejszy niż 40%.

■ Udział koncentratu wynoszący ponad 60% zmniejsza ochronę przeciwmrozową i chłodzenie.

■ Koncentrat płynu chłodzącego niezgodny ze specyfikacją może zmniejszyć poziom ochrony przed korozją.

■ Spowodowane przez korozję uszkodzenia mogą być przyczyną wycieków płynu chłodzącego, a w następstwie poważnego uszkodzenia silnika!

■ Nie dolewać płynu chłodzącego powyżej oznaczenia A rys. 181 na stronie 200.

■ W przypadku usterki, która prowadzi do przegrzania silnika należy zwrócić się o pomoc do specjalistycznej stacji obsługi - ryzyko poważnego uszkodzenia silnika.

■ Dodatkowe reflektory i inne elementy zamontowane przed wlotami powietrza pogarszają chłodzenie silnika.

■ Nigdy nie przykrywać chłodnicy - ryzyko przegrzania silnika.

Informacja

W samochodach wyposażonych w dodatkowe ogrzewanie (ogrzewanie i wentylację postojową) pojemność płynu chłodzącego jest o ok. 1 litr większa

Sprawdzanie poziomu oleju

Rys. 180 Zasada działania: bagnet do pomiaru poziomu oleju Bagnet wskazuje poziom oleju w silniku. Bagnet do pomiaru poziomu oleju rys. 180 A. Poziom oleju musi znajdo ...

Sprawdzanie poziomu

Rys. 181 Komora silnika: zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego znajduje się po prawej ...

Zobacz tez:

System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS)
OSTRZEŻENIE  Jeżeli podczas jazdy zapali się lampka ostrzegawcza sygnalizująca niskie ciśnienie w ogumieniu lub jeśli na ekranie informacji o pojeździe pojawi się ostrzeżenie dotyczące ciśnienia w oponach, unikaj gwałtownyc ...

Włączenie stacyjki (bez rozruchu silnika)
Gdy klucz systemu "Zdalny dostęp i rozruch" znajduje się wewnątrz samochodu, naciśnięcie przycisku "START/STOP" bez naciskania pedałów umożliwia włączenie lub wyłączenie zapłonu. Nacisnąć przycis ...

Ważne uwagi dotyczące bezpieczeństwa
Kierowca odpowiada za ustawienie ciśnienia w oponach do zalecanej, odpowiedniej do warunków eksploatacji wartości dla zimnych opon (patrz "Opony i koła" w rozdziale "8. Przeglądy i czynności wykonywane samodzielnie". Należy pamiętać, że system ...

Categorie