Chevrolet Cruze (Generacja I): Uruchamianie silnika przy użyciu przewodów rozruchowych

Chevrolet Cruze (Generacja I) –> Pielęgnacja samochodu –> Uruchamianie silnika przy użyciu przewodów rozruchowych

W przypadku rozÅ‚adowania akumulatora w Chevrolet Cruze 2008-2016, uruchomienie silnika za pomocÄ… przewodów rozruchowych wymaga zachowania odpowiedniej kolejnoÅ›ci podłączeÅ„. Najpierw połącz dodatni biegun (+) rozÅ‚adowanego akumulatora z dodatnim biegunem sprawnego akumulatora.

NastÄ™pnie podłącz jeden koniec przewodu do ujemnego bieguna (–) sprawnego akumulatora, a drugi koniec do masy pojazdu z rozÅ‚adowanym akumulatorem, np. do niepomalowanej części bloku silnika. Po uruchomieniu silnika odłącz przewody w odwrotnej kolejnoÅ›ci, zachowujÄ…c ostrożność, aby uniknąć zwarcia. Przestrzeganie tej procedury zapewnia bezpieczne i skuteczne uruchomienie silnika w Cruze (Gen.1).

Nie uruchamiać silnika przy użyciu urządzeń do rozruchu awaryjnego.

W razie rozÅ‚adowania akumulatora silnik można uruchomić za pomocÄ… przewodów rozruchowych i akumulatora innego samochodu.

Ostrzeżenie

Zachować szczególnÄ… uwagÄ™ podczas uruchamiania przy wykorzystaniu przewodów rozruchowych. Wszelkie odstÄ™pstwa od poniższych instrukcji mogÄ… prowadzić do obrażeÅ„ ciaÅ‚a i szkód spowodowanych eksplozjÄ… akumulatora lub uszkodzeniem ukÅ‚adów elektrycznych obu pojazdów.

Unikać stycznoÅ›ci elektrolitu z oczami, skórÄ…, tkaninami i powierzchniami lakierowanymi.

Elektrolit akumulatorowy zawiera kwas siarkowy, który przy bezpoÅ›rednim kontakcie może powodować oparzenia skóry oraz korozjÄ™ elementów samochodu.

  • Nie zbliżać siÄ™ do akumulatora z otwartym ogniem lub źródÅ‚em iskier.
  • W temperaturach poniżej 0C rozÅ‚adowany akumulator może zamarznąć. Przed podłączeniem przewodów rozruchowych należy rozmrozić zamarzniÄ™ty akumulator.
  • Podczas pracy z akumulatorem zakÅ‚adać okulary i odzież ochronnÄ….
  • Akumulator wspomagajÄ…cy musi mieć takie samo napiÄ™cie zasilania (12 V) jak akumulator używany w samochodzie. Jego pojemność (wyrażona w Ah) nie może być dużo mniejsza od pojemnoÅ›ci akumulatora rozÅ‚adowanego.
  • Należy korzystać z przewodów rozruchowych z izolowanymi zaciskami, o Å›rednicy co najmniej 16 mm2 (25 mm2 w przypadku silników wysokoprężnych).
  • Nie odłączać rozÅ‚adowanego akumulatora od samochodowej instalacji elektrycznej.
  • Wyłączyć wszystkie zbÄ™dne odbiorniki prÄ…du.
  • Nie pochylać siÄ™ nad akumulatorem w trakcie rozruchu.
  • Nie dopuszczać do zetkniÄ™cia siÄ™ zacisków przewodów rozruchowych.
  • Podczas uruchamiania silnika przy użyciu przewodów rozruchowych samochody nie powinny siÄ™ stykać.
  • ZaciÄ…gnąć hamulec postojowy, skrzyniÄ™ biegów ustawić w poÅ‚ożeniu neutralnym, automatycznÄ… skrzyniÄ™ biegów przestawić w poÅ‚ożenie P.

Uruchamianie silnika przy użyciu przewodów rozruchowych

 

Kolejność podłączania przewodów:

1. Podłączyć jeden koniec czerwonego przewodu do bieguna dodatniego akumulatora wspomagającego.

2. Drugi koniec tego przewodu podłączyć do bieguna dodatniego rozładowanego akumulatora.

3. Podłączyć jeden koniec czarnego przewodu do bieguna ujemnego akumulatora wspomagającego.

4. Drugi koniec tego przewodu podłączyć do punktu styku z masÄ… samochodu, np. do kadÅ‚uba silnika lub do połączenia Å›rubowego któregoÅ› z elementów zawieszenia silnika. Miejsce podłączenia powinno znajdować siÄ™ jak najdalej od rozÅ‚adowanego akumulatora, jednak nie bliżej niż w odlegÅ‚oÅ›ci 60 cm

Poprowadzić przewody w taki sposób, aby nie zaczepiÅ‚y siÄ™ przypadkowo o ruchome elementy silnika.

Uruchamianie silnika:

1. Uruchomić silnik samochodu z akumulatorem wspomagającym.

2. Po 5 minutach uruchomić silnik drugiego samochodu. Próby uruchomienia powinny być wykonywane w 1-minutowych odstÄ™pach i trwać nie dÅ‚użej niż 15 sekund.

3. Po uruchomieniu silniki obu samochodów powinny przez ok.

3 minuty pracować na biegu jałowym. W tym czasie przewody powinny pozostać podłączone.

4. W uruchamianym awaryjnie samochodzie włączyć dowolne urządzenie elektryczne (np.

reflektory lub ogrzewanie szyby tylnej).

5. Przewody odłączać dokładnie w odwrotnej kolejności.

Koła i opony

Fabryczne rozmiary opon w modelu obejmujÄ… m.in. 205/65 R15, 205/60 R16 i 225/50 R17, a rozstaw Å›rub felg to 5x105 mm. Zaleca siÄ™ dobór opon zgodnie z homologacjÄ…, aby zapewniÄ ...

Holowanie

...

Zobacz tez:

Holowanie
Holowanie pojazdu wymaga ustawienia skrzyni biegów w pozycjÄ™ neutralnÄ… i włączenia Å›wiateÅ‚ awaryjnych. Wersje z automatem należy holować tylko na lawecie lub z przednimi koÅ‚ami uniesionymi. Procedura ta chroni elementy napÄ™du i zapewnia bezpieczeÅ„stwo - dotyczy modelu Chevy Cruze (Gen.1). ...

Elementy identyfikacyjne
Citroën C4 (2010–2018) posiada numer VIN widoczny przez przedniÄ… szybÄ™ i na sÅ‚upku drzwi kierowcy, a także oznaczenia techniczne w komorze silnika. Dane te sÄ… kluczowe przy rejestracji pojazdu, serwisie i doborze części zamiennych. Ich odczytanie nie wymaga demontażu elementów auta. W samochodzie znajdujÄ… siÄ™ różne widoczne oznaczenia, sÅ‚użące do identyfikacji i odszukan ...

Categorie