Citroen C4: Stacyjka

Stacyjka


Ma ona 3 położenia:

  • położenie 1 (Stop): wkładanie i wyjmowanie klucza, kolumna kierownicy zablokowana,
  • położenie 2 (Zapłon): kolumna kierownicy odblokowana, włączenie zapłonu, świece żarowe Diesla, silnik pracuje,
  • położenie 3 (Rozruch).

Położenie zapłon

Umożliwia korzystanie z urządzeń elektrycznych samochodu albo ładowanie akumulatorów urządzeń dodatkowych.

Gdy tylko poziom naładowania akumulatora osiąga próg rezerwy, system przełącza się na tryb oszczędzania energii: zasilanie zostaje wyłączone automatycznie, aby zachować stan naładowania akumulatora.

Unikać zawieszania ciężkiego przedmiotu na kluczyku, który naciskając na jego oś w stacyjce, może spowodować nieprawidłowe działanie.

Wyłączenie silnika powoduje utratę wspomagania hamowania.

Rozruch silnika

Przy zaciągniętym hamulcu postojowym, skrzyni biegów na luzie albo w płożeniu N lub P:

  • nacisnąć do oporu pedał sprzęgła (manualna skrzynia biegów), lub
  • nacisnąć do oporu pedał hamulca (skrzynia biegów sterowana albo automatyczna),
  • włożyć klucz do stacyjki; system rozpoznaje kod,
  • odblokować kolumnę kierownicy, obracając równocześnie kierownicę i klucz.

W pewnych przypadkach manewrowanie kierownicą może wymagać użycia dużej siły (np. przy skręconych kołach).

  • W wersji z silnikiem benzynowym włączyć rozrusznik, obracając klucz do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez przyspieszania.

    Gdy silnik ruszy, puścić klucz.

  • W wersji z silnikiem Diesla obrócić klucz do położenia 2, włączyć stacyjkę, aby uaktywnić zespół świec żarowych silnika.

Zaczekać, aż ta kontrolka w
zestawie wskaźników zgaśnie, następnie włączyć rozrusznik, obracając klucz do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez przyspieszania. Gdy silnik ruszy, puścić klucz.

W warunkach zimowych kontrolka będzie świecić dłużej. Gdy silnik jest rozgrzany, kontrolka się nie zapala.

Jeżeli silnik nie ruszy natychmiast, wyłączyć stacyjkę. Odczekać chwilę przed ponowną próbą rozruchu. Jeżeli po kilku próbach silnik nie daje się uruchomić, zrezygnować z dalszych prób: grozi to uszkodzeniem rozrusznika i silnika. Należy skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym.

W warunkach normalnych nie rozgrzewać silnika na postoju, ale ruszyć od razu i jechać przy umiarkowanych obrotach silnika.

Nigdy nie pozostawiać pracującego silnika w zamkniętym pomieszczeniu bez dostatecznej wentylacji: silniki spalinowe wydzielają toksyczne spaliny, jak np. tlenek węgla. Grozi to zatruciem i śmiercią.

W bardzo ostrych warunkach zimowych (przy temperaturze poniższej -23C), aby zapewnić prawidłowe działanie i trwałość mechanicznych elementów samochodu, silnika i skrzyni biegów, należy pozwolić silnikowi pracować przez 4 minuty przed ruszeniem z miejsca.

    Rozruch - wyłączenie silnika kluczykiem

    ...

    Wyłączanie silnika

    Zatrzymać samochód. Gdy silnik pracuje na wolnych obrotach, obrócić klucz do położenia 1. Wyjąć klucz ze stacyjki. Aby zablok ...

    Zobacz tez:

    Czynniki środowiskowe wpływające na szybkość korozji
    Wilgoć Nagromadzenie się piachu, brudu oraz wody w podłodze pojazdu może przyspieszyć korozję. Mokre dywaniki podłogowe nie wyschną całkowicie wewnątrz pojazdu. Należy je wyjąć i dobrze wysuszyć, aby zapobiec korozji pod ...

    Poduszka powietrzna kolan kierowcy
    Rys. 10 Miejsce montażu poduszki powietrznej / poduszka powietrzna napełaniana gazem / bezpieczny odstęp nóg od deski rozdzielczej Poduszka powietrzna kolan kierowcy chroni nogi kierowcy przed obrażeniami podczas wypadku. Poduszka powietrzna kolan kierowcy A zna ...

    Sterowanie przy kierownicy
    Przyciski tego systemu znajdują się na przełączniku przy kierownicy. 1. Pokrętło wyboru trybu ogranicznika. 2. Przycisk zmniejszenia zaprogramowanej wartości. 3. Przycisk zwiększenia zaprogramowanej wartości. 4. Przycisk włącz ...

    Categorie