Citroen C4 (Generacja II): Rozruch - wyłączenie silnika kluczykiem

Citroen C4 (Generacja II) –> Jazda –> Rozruch - wyłączenie silnika kluczykiem

Citroen C4 (B7): Rozruch i wyłączenie silnika Rozruch silnika w Citroen C4 zależy od rodzaju silnika – w wersji benzynowej wystarczy obrócić klucz do pozycji 3, a w wersji Diesla należy poczekać na zgaśnięcie kontrolki świec żarowych. W zimie należy poczekać dłużej na rozruch silnika. Po zakończeniu jazdy, klucz należy obrócić do pozycji 1, aby wyłączyć silnik, pamiętając, że wspomaganie hamulcowe i kierownicze przestaje działać. Po wyłączeniu silnika, funkcje oszczędzania energii pozwalają na używanie systemów przez 30 minut.

Stacyjka

Stacyjka


Ma ona 3 położenia:

  • położenie 1 (Stop): wkładanie i wyjmowanie klucza, kolumna kierownicy zablokowana,
  • położenie 2 (Zapłon): kolumna kierownicy odblokowana, włączenie zapłonu, świece żarowe Diesla, silnik pracuje,
  • położenie 3 (Rozruch).

Położenie zapłon

Umożliwia korzystanie z urządzeń elektrycznych samochodu albo ładowanie akumulatorów urządzeń dodatkowych.

Gdy tylko poziom naładowania akumulatora osiąga próg rezerwy, system przełącza się na tryb oszczędzania energii: zasilanie zostaje wyłączone automatycznie, aby zachować stan naładowania akumulatora.

Unikać zawieszania ciężkiego przedmiotu na kluczyku, który naciskając na jego oś w stacyjce, może spowodować nieprawidłowe działanie.

Wyłączenie silnika powoduje utratę wspomagania hamowania.

Rozruch silnika

Przy zaciągniętym hamulcu postojowym, skrzyni biegów na luzie albo w płożeniu N lub P:

  • nacisnąć do oporu pedał sprzęgła (manualna skrzynia biegów), lub
  • nacisnąć do oporu pedał hamulca (skrzynia biegów sterowana albo automatyczna),
  • włożyć klucz do stacyjki; system rozpoznaje kod,
  • odblokować kolumnę kierownicy, obracając równocześnie kierownicę i klucz.

W pewnych przypadkach manewrowanie kierownicą może wymagać użycia dużej siły (np. przy skręconych kołach).

  • W wersji z silnikiem benzynowym włączyć rozrusznik, obracając klucz do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez przyspieszania.

    Gdy silnik ruszy, puścić klucz.

  • W wersji z silnikiem Diesla obrócić klucz do położenia 2, włączyć stacyjkę, aby uaktywnić zespół świec żarowych silnika.

Zaczekać, aż ta kontrolka w
zestawie wskaźników zgaśnie, następnie włączyć rozrusznik, obracając klucz do położenia 3 i przytrzymując do momentu uruchomienia silnika, bez przyspieszania. Gdy silnik ruszy, puścić klucz.

W warunkach zimowych kontrolka będzie świecić dłużej. Gdy silnik jest rozgrzany, kontrolka się nie zapala.

Jeżeli silnik nie ruszy natychmiast, wyłączyć stacyjkę. Odczekać chwilę przed ponowną próbą rozruchu. Jeżeli po kilku próbach silnik nie daje się uruchomić, zrezygnować z dalszych prób: grozi to uszkodzeniem rozrusznika i silnika. Należy skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym.

W warunkach normalnych nie rozgrzewać silnika na postoju, ale ruszyć od razu i jechać przy umiarkowanych obrotach silnika.

Nigdy nie pozostawiać pracującego silnika w zamkniętym pomieszczeniu bez dostatecznej wentylacji: silniki spalinowe wydzielają toksyczne spaliny, jak np. tlenek węgla. Grozi to zatruciem i śmiercią.

W bardzo ostrych warunkach zimowych (przy temperaturze poniższej -23C), aby zapewnić prawidłowe działanie i trwałość mechanicznych elementów samochodu, silnika i skrzyni biegów, należy pozwolić silnikowi pracować przez 4 minuty przed ruszeniem z miejsca.

Wyłączanie silnika

  • Zatrzymać samochód.
  • Gdy silnik pracuje na wolnych obrotach, obrócić klucz do położenia 1.
  • Wyjąć klucz ze stacyjki.
  • Aby zablokować kolumnę kierownicy, obrócić kierownicę aż do zablokowania.

Aby ułatwić odblokowanie kolumny kierownicy, zaleca się ustawienie przednich kół w osi samochodu przed wyłączeniem silnika.

  • Sprawdzić, czy hamulec postojowy jest prawidłowo zaciągnięty, zwłaszcza na nachylonym terenie.

Z chwilą wyłączenia silnika funkcje wspomagania układu hamulcowego i kierownicy także zostają wyłączone: grozi to utratą panowania nad samochodem.

Przy opuszczaniu samochodu należy mieć klucz przy sobie i zaryglować samochód.

Tryb oszczędzania energii

Po wyłączeniu silnika (położenie 1-Stop) przez skumulowany okres maksymalnie trzydziestu minut można nadal używać funkcji takich jak system audio i telematyki, wycieraczki szyb, światła mijania, lampki sufitowe...

Szczegółowe informacje zawiera rubryka "Informacje praktyczne", punkt "Tryb oszczędzania energii".

Pozostawienie klucza

Wprzypadku pozostawienia klucza w stacyjce w położeniu 2 (Zapłon) wyłączenie zapłonu nastąpi automatycznie po upływie jednej godziny.

Aby włączyć zapłon, należy przekręcić klucz w położenie 1 (Stop), a następnie ponownie w położenie 2 (Zapłon).

Kilka zaleceń dotyczących jazdy

Citroen C4 (2 gen): Należy przestrzegać kodeksu drogowego, być czujnym i trzymać ręce na kierownicy. W długich podróżach zaleca się przerwę co dwie godziny. W złych waru ...

Rozruch - wyłączenie silnika za pomocąsystemu "Zdalny dostęp i rozruch"

...

Zobacz tez:

Tablet dotykowy
W Citroënie C4 drugiej generacji zastosowano dotykowy tablet, który integruje sterowanie multimediami, nawigacją, klimatyzacją i ustawieniami pojazdu. Umożliwia intuicyjną obsługę dzięki czytelnemu interfejsowi i personalizacji wyświetlanych informacji. Opisano funkcje ekranu oraz sposób jego obsługi. System umożliwia dostęp do: - menu ustawiania parametrów funkcji i wyp ...

Opony i koła
Strona przedstawia informacje o oponach i kołach w Infiniti Q30, w tym różnice między oponami letnimi, całorocznymi i zimowymi, a także zalecenia dotyczące stosowania opon run-flat. Podkreślono znaczenie używania opon o właściwym rozmiarze i indeksie prędkości, aby zapewnić bezpieczeństwo i optymalne właściwości jezdne pojazdu. W razie przebicia opony zobacz punkt "Przebita ...

Categorie