Infiniti Q30: Pasy bezpieczeństwa

Infiniti Q30 –> Bezpieczeństwo - fotele, pasy bezpieczeństwa i uzupełniający system bezpieczeństwa biernego –> Pasy bezpieczeństwa

Środki ostrożności dotyczące korzystania z pasów bezpieczeństwa

Jeśli prawidłowo wyregulowałeś i zapiąłeś pasy i siedzisz w pozycji wyprostowanej, dotykając plecami oparcia, ryzyko odniesienia obrażeń podczas wypadku jest znacznie mniejsze.

INFINITI stanowczo zaleca zapinanie pasów przez kierowcę i wszystkich pasażerów przed każdą podróżą, niezależnie od tego czy miejsce które zajmują wyposażone jest w poduszkę powietrzną.

Siedźw pozycji wyprostowanej i oprzyj plecy o oparcie.
Siedźw pozycji wyprostowanej i oprzyj plecy o oparcie.

Siedźw pozycji wyprostowanej i oprzyj plecy o oparcie.
Siedźw pozycji wyprostowanej i oprzyj plecy o oparcie.

OSTRZEŻENIE Podczas używania pasów bezpieczeństwa przestrzegaj następujących zasad. W przeciwnym wypadku ryzyko odniesienia obrażeń podczas kolizji oraz/lub ich poziom mogą wzrosnąć.

  •  Każda osoba przebywająca w pojeździe powinna mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci należy sadzać na tylnych siedzeniach i w przeznaczonych do tego celu fotelikach.
  •  Pas bezpieczeństwa powinien ściśle przylegać do ciała i być odpowiednio wyregulowany. Niezastosowanie się do tego zalecenia może obniżyć skuteczność całego systemu bezpieczeństwa biernego oraz zwiększyć ryzyko i stopień obrażeń podczas wypadku. Nieprawidłowe ułożenie pasa może być przyczyną poważnychobrażeń ciała lub śmierci.
  • Pas bezpieczeństwa układaj zawsze na barku i w poprzek klatki piersiowej. Nigdy nie prowadź pasa za głową, pod ramieniem lub wzdłuż szyi. Pas bezpieczeństwa powinien układać sięzdalaod twarzy i szyi, ale też nie może zsuwać się z ramienia.
  •  Odcinek biodrowy pasa zakładaj tak, by ściśle przylegał do ciała i był umieszczony jak najniżej WOKÓŁ BIODER, A NIE TALII. Zbyt wysoko zapięty biodrowy odcinek pasa możezwiększyć ryzykoodniesienia obrażeń wewnętrznych podczas wypadku.
  •  Pasy bezpieczeństwa opierają się o wystające części ciała i powinny przebiegać jak najniżej w poprzek miednicy, klatki piersiowej i barku. Nie wolno zakładać odcinka biodrowego pasa na brzuch.
  •  Nie należy przeprowadzać żadnych modyfikacji, uniemożliwiającychzwijaczowi zniwelowanie luzu na pasie bezpieczeństwa, lub też uniemożliwiających pasowi naciągnięcie się w celu zniwelowania luzu.
  •  Aby pasy bezpieczeństwa mogły dobrze spełniać swoje zadanie, muszą być naciągnięte najmocniej jak to możliwe, jednocześnie nie krępując użytkownika.

    Luźny pas bezpieczeństwa zapewnia pasażerowi znacznie mniejszą ochronę.

  •  Upewnij się, że klamra pasa jest dobrze wpięta w odpowiedni zamek.
  •  Nigdy nie zakładaj pasa odwrotną stroną lub gdy jest on skręcony. Może to obniżyć jego skuteczność.
  •  Nie zezwalaj na korzystanie z jednego pasa bezpieczeństwa więcej niż jednej osobie.
  •  Nigdy nie przewoź w pojeździe większej ilości osób, niż liczba zamontowanychwnim pasówbezpieczeństwa.
  •  Pojedynczy pas bezpieczeństwa może być używany równocześnie wyłącznie przez jedną osobę; zakładanie pasa na dziecko, podróżujące na kolanach pasażera jest niebezpieczne.
  •  Jeśli lampka ostrzegawcza pasówbezpieczeństwa świeci się przy włączniku zapłonu w pozycji ON i zamkniętych drzwiach, a pasy bezpieczeństwa są zapięte, może to świadczyć o usterce w systemie.

    Oddaj pojazd do kontroli do centrum INFINITI lub profesjonalnej stacji obsługi.

  •  Nie należy wprowadzać zmian w systemie pasów bezpieczeństwa. Przykładowo, nie wolno modyfikować pasa bezpieczeństwa, uzupełniaćmateriału lub instalować urządzenia, które mogłyby zmienić tor prowadzenia lub napięcie pasa. Może to mieć negatywny wpływ na działanie systemu pasów bezpieczeństwa. Próby modyfikacji systemu pasów bezpieczeństwa mogą spowodować poważne obrażenia ciała.
  •  Po uruchomieniu napinacza nie może on być używany i należy go wymienić razem ze zwijaczem.

    Udaj się do centrum INFINITI lub profesjonalnej stacji obsługi.

  •  Demontaż i instalację elementów systemu pasów bezpieczeństwa z napinaczami można przeprowadzać wyłącznie w centrum INFINITI lub w profesjonalnej stacji obsługi.
  •  Po każdej kolizji należy przeprowadzić kontrolę wszystkich zespołów pasów bezpieczeństwa, włącznie ze zwijaczami taśmy i klamrami, w centrum INFINITI lub w profesjonalnej stacji obsługi.

    Firma INFINITI zaleca wymianę wszystkich zespołów pasów bezpieczeństwa używanych w czasie kolizji, chyba że zderzenie było niegroźne i nie są widoczne żadne oznaki uszkodzenia, a pasy działają poprawnie. Pasy bezpieczeństwa nie będące w użyciu podczas kolizji także należy poddać kontroli i wymianie, jeśli zauważone zostanie ich uszkodzenie lub nieprawidłowe działanie.

  •  Po wypadkunależyskontrolować foteliki dla dzieci i zapięcia, w jakie są wyposażone. Stosuj się do instrukcji i zaleceń producenta dotyczących wymiany fotelika. Fotelik należy wymienić, jeśli jest uszkodzony.
  •  Po silnej kolizji konieczna jest wymiana całego zespołu pasa bezpieczeństwa, nawet jeśli nie ma na nim widocznych uszkodzeń.
  •  Należy zachować ostrożność, aby uniknąć zanieczyszczenia tkaniny pasa środkami do polerowania, olejami i innymichemikaliami,zwłaszcza elektrolitem z akumulatora. Pasy można bezpiecznie czyścić przy pomocy delikatnego mydła i wody.

    Jeśli tkanina pasa stanie się wystrzępiona, zabrudzona lub uszkodzona, należy go wymienić.

Bezpieczeństwo dzieci

Niemowlęta i małe dzieci

Niemowlęta i małe dzieci


INFINITI zaleca przewożenie niemowląt i małych dzieci w fotelikachmontowanychna tylnych siedzeniach, jeśli istnieje taka możliwość. Według statystyk wypadków, dzieci prawidłowo zabezpieczone w foteliku na tylnym siedzeniu są bezpieczniejsze niż na fotelu przednim. Patrz punkt "Foteliki dla dzieci" w dalszej części rozdziału. Dobierz fotelik pasujący do pojazdu i przestrzegaj zaleceń producenta fotelika, dotyczących instalacji i użytkowania.

Dzieci

Dzieci zbyt duże do podróżowania w foteliku należyumieszczaćna siedzeniachizapinać dostarczonymi z pojazdem pasami bezpieczeństwa.

Użycie siedziska dla dziecka (dostępne na rynku) może pomóc zapobiec sytuacji, w której odcinek barkowy pasa zsuwa się na twarz lub szyję dziecka. Siedzisko powinno unieść dziecko do góry, sprawiając, że odcinek barkowy pasa będzie prawidłowo ułożony na środkowej górnej części barku, a odcinek biodrowy nisko na biodrach.

Siedzisko powinno być dopasowane do siedzenia pojazdu. Kiedy dziecko urośnie na tyle, że pas bezpieczeństwa nie będzie zsuwał się na jego twarz ani na szyję, zrezygnuj z siedziska podczas stosowania pasów.

OSTRZEŻENIE Nigdy nie pozwalaj dzieciom stać ani klęczeć na żadnym z siedzeń, ani przebywać w bagażniku podczas gdy pojazd się porusza.

Kobiety w ciąży

Firma INFINITI zaleca kobietomwciąży stosowanie pasów bezpieczeństwa. Odcinek biodrowy pasa bezpieczeństwa powinien ściśle przylegać do ciała i powinien być umieszczony jaknajniżej wokół bioder, a nie talii. Pas bezpieczeństwa układaj zawsze na barku i w poprzek klatki piersiowej.

Nigdy nie układaj żadnej części pasa bezpieczeństwa wokół brzucha. Skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania dokładnych wskazówek.

Osoby z obrażeniami

Firma INFINITI zaleca stosowanie przez osoby z obrażeniami pasów bezpieczeństwa, w zależności od obrażeń. Dokładne wskazówki uzyskasz od swojego lekarza.

Lampki ostrzegawcze pasów bezpieczeństwa

Kierowca i pasażer z przodu.

Kierowca i pasażer z przodu.


Lampka ostrzegawcza pasa bezpieczeństwa znajdująca się na tablicy rozdzielczej zaświeci się w celu ostrzeżenia kierowcy, jeśli pas bezpieczeństwa kierowcy i/lub pas pasażera nie są prawidłowo zapięte. Patrz punkt "Lampki ostrzegawcze, lampki kontrolne i przypomnienia dźwiękowe" w rozdziale "2. Wskaźniki i przełączniki" wcelu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat.

Lampka kontrolna pasów bezpieczeństwa pasażerów z
Lampka kontrolna pasów bezpieczeństwa pasażerów z tyłu

Pasażerowie z tyłu

Lampka kontrolna pasówbezpieczeństwa pasażerów z tyłu jest wyświetlana na ekranie informacji o pojeździe. W tym przykładzie pasy bezpieczeństwa lewego i środkowego tylnego siedzenia, patrzącwkierunku jazdy, nie są zapięte.

Lampka kontrolna pasówbezpieczeństwa pasażerów z tyłu przez około 30 sekund informuje, który tylny pas bezpieczeństwa nie jest zapięty.

Lampka kontrolna pasówbezpieczeństwa pasażerów z tyłu pojawia się, gdy:

  •  Pojazd rusza.
  •  Pasażerowie z tyłu zapną lub odepną pas bezpieczeństwa, gdy pojazd znajduje się w ruchu.
  •  Ktoś wsiądzie lub wysiądzie i pojazd ruszyzmiejsca.

Lampkę kontrolną pasówbezpieczeństwa pasażerów z tyłumożna wyłączyć bez czekania przez naciśnięcie <OK> lub przycisku na
kierownicy (patrz "Ukrywanie komunikatów ekranowych" w rozdziale "2. Wskaźniki i przełączniki").

Trzypunktowi pas bezpieczeństwa

OSTRZEŻENIE

  •  Każda osoba przebywająca w pojeździe powinna mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa.
  •  Nie wolno podróżować w fotelu z opuszczonym oparciem. Może to być niebezpieczne. Odcinek barkowy pasa nie będzie prawidłowo przylegał do ciała.Wrazie wypadku, zostanieszwciśniętywpas, co grozi obrażeniami szyi lub innymi poważnymi obrażeniami. Kierowca lub pasażer może również wysunąć się przez biodrowyodcinekpasa i odnieść poważne obrażenia wewnętrzne.
  •  W celu zapewnienia najlepszej ochrony podczas jazdy fotel powinien być ustawiony w pozycji pionowej.

    Zawsze siedź wygodnie oparty w fotelu w pozycjiwyprostowanej, trzymaj obie stopynapodłodze i prawidłowo wyreguluj pasbezpieczeństwa.

Zapinanie pasa bezpieczeństwa

  1.  Ustaw fotel. (Patrz: "Siedzenia" we wcześniejszej części rozdziału).
  2.  Powoli wyciągnij pas ze zwijacza i wepnij klamrę wzamek, aż usłyszysz i poczujesz, że się zatrzasnęła.

Zapinanie pasa bezpieczeństwa


  • Zwijacz pasa bezpieczeństwa ma za zadanie zablokowanie pasa podczas uderzenia lub gwałtownegohamowania. Powolne pociąganie za pas pozwala na jego wysunięcie i zapewnia względną swobodę ruchów na siedzeniu.
  • Jeśli nie możesz wyciągnąć pasa ze zwijacza, mocno pociągnij go i zwolnij. Następnie lekko wyciągnij go ze zwijacza.
  1.  Ułóż odcinek biodrowy pasa nisko na biodrach tak, by ściśle przylegał do ciała, jak pokazano na rysunku.
  2. Pociągnij odcinek barkowyw kierunku zwijacza, aby zniwelować luz. Upewnij się, że pas ułożony jest na barku i ściśle przylega do klatki piersiowej.

Zapinanie pasa bezpieczeństwa


Odpinanie pasów bezpieczeństwa

Odpinanie pasów bezpieczeństwa


Aby odpiąć pas bezpieczeństwa, naciśnij przycisknazamkuipoprowadź paspodczas automatycznego zwijania.

Kontrola działania pasów bezpieczeństwa

Zwijacz pasa bezpieczeństwa ma za zadanie zablokować ruch pasa na dwa sposoby:

  •  Jeśli pas zostanie szybko wyciągnięty ze zwijacza.
  •  Podczas gwałtownego zwalniania pojazdu.

Aby upewnić się, że pasy działają prawidłowo, skontroluj je, wykonując czynności opisane poniżej:

  •  Chwyć odcinekbarkowy pasa i mocno go pociągnij do przodu. Zwijacz pasa powinien go zablokować i uniemożliwić dalsze rozwijanie.

Jeśli zwijacz nie blokuje pasa podczas takiej kontroli lub jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące obsługi pasów bezpieczeństwa, skontaktuj się z centrum INFINITI lub profesjonalną stacją obsługi.

Regulacja wysokości odcinka barkowego pasa bezpieczeństwa (jeśli na wyposażeniu)

Regulacja wysokości odcinka barkowego pasa bezpieczeństwa


Wysokość odcinkabarkowegopasabezpieczeństwapowinnabyćdostosowanadoosobyzajmującej to miejsce. (Patrz: "Zapinanie pasa bezpieczeństwa" we wcześniejszej części rozdziału).

Pas bezpieczeństwapowinien układać sięzdala od twarzy i szyi, ale też nie może zsuwać się z ramienia.

  •  Aby ustawić pas bezpieczeństwa wyżej, przesuń regulator wysokości pasa w górę na żądaną pozycję.

    Gdy regulator wysokości przechodzi przez każdą dostępną pozycję, słychać kliknięcie.

  •  Aby ustawić pasbezpieczeństwa niżej, ściśnij przyciskjA i przesuń regulator wysokości na żądaną pozycję. Zwolnij przycisk, aby zapobiec dalszemu obniżeniu regulatora wysokości.

OSTRZEŻENIE

  •  Po ustawieniu zwolnij przyciski spróbuj przesunąć odcinek barkowy pasa w dół, aby upewnić się, że jest prawidłowo zablokowany.
  •  Wysokość odcinka barkowego pasa bezpieczeństwapowinnabyć dostosowanadoosobyzajmującej to miejsce. Niezastosowanie się do tego zalecenia może obniżyć skuteczność całego systemu bezpieczeństwa biernego oraz zwiększyć ryzyko i stopień obrażeń podczas wypadku.

Konserwacja pasów bezpieczeństwa

  • W celu wyczyszczenia tkaniny pasa zastosuj łagodny roztwór mydła lub inny środek przeznaczony do czyszczenia tapicerki lub dywanów.

    Następnie wytrzyj pas szmatką i pozostaw do wyschnięcia w cieniu. Nie dopuść do zwinięcia się pasów, dopóki całkowicie nie wyschną.

  •  Nagromadzenie się brudu wewnątrz prowadnicy pasów bezpieczeństwa może powodować ich powolne zwijanie się. Wytrzyj zawieszenie pasów czystą, suchą szmatką.
  •  Okresowo sprawdzaj, czy pas bezpieczeństwa i elementy metalowe, takie jak zamki, klamry, zwijacze, przewody elastyczne i punkty mocowania, działają poprawnie. Jeśli stwierdzisz poluzowanie się elementów lub wytarcie, rozcięcia lub inne uszkodzenia tkaniny pasa, należy wymienić cały zespół pasa bezpieczeństwa.

Zagłówki

OSTRZEŻENIE Rolą zagłówków jest wspomaganie innych systemów bezpieczeństwa pojazdu. Mogą one zapewnić dodatkową ochron ...

Foteliki dla dzieci

...

Zobacz tez:

Płyn spryskiwacza
OSTRZEŻENIE Płyn do spryskiwaczy z dodatkiem środka zapobiegającego zamarzaniu jest trujący i należy go przechowywać z zachowaniem ostrożności w oznaczonych pojemnikach z dala od dzieci. Uzupełnij płyn, jeśli na ekranie informacji o pojeździe pojawi sięostrzeżenieoniskimpoziomie płynu do spryskiwacza. Dla ...

System ostrzegania o niekontrolowanej zmianie pasa ruchu (LDW) (jeśli na wyposażeniu)
OSTRZEŻENIE Niestosowanie się do ostrzeżeń i wskazówek dotyczących właściwego użytkowania systemu LDW może skutkowaćpoważnymi obrażeniami ciała lub śmiercią. System LDWniewspomagakierowania i nie zapobiega utracie panowania nad pojazdem. Kierowca jest odpowiedzialny za zachowanie czujności, bezpieczne p ...

Categorie