Skoda Octavia A7: Docieranie i jazda ekonomiczna

Skoda Octavia A7 –> Jazda –> Przygotowanie do jazdy i jazda –> Docieranie i jazda ekonomiczna

Zużycie paliwa, obciążenie środowiska i stopień zużycia samochodu zależą od stylu jazdy, stanu nawierzchni, warunków atmosferycznych itp.

Docieranie

Docieranie silnika

W ciągu pierwszych 1500 kilometrów silnik musi zostać dotarty. W tym czasie styl jazdy decyduje o jakości procesu docierania.

Podczas pierwszych 1000 kilometrów zalecamy, nie przekraczać 3/4 maksymalnej prędkości obrotowej silnika, zrezygnować z naciskania pedału gazu do końca oraz zrezygnować z jazdy z przyczepą.

W obszarze przebiegu od 1000 do 1500 kilometrów można pozwolić na wzrost obciążenia silnika do maksymalnej wartości obrotowej silnika.

Nowe opony

Nowe opony muszą się najpierw "dotrzeć", ponieważ na początku nie mają jeszcze optymalnej przyczepności.

Dlatego pierwsze 500 km przejechać szczególnie ostrożnie.

Nowe klocki hamulcowe

Nowe klocki hamulcowe muszą się najpierw "dotrzeć", ponieważ na początku nie mają jeszcze optymalnej zdolności hamowania.

Dlatego pierwsze 200 km przejechać szczególnie ostrożnie.

Wskazówki dotyczące jazdy ekonomicznej

Aby zapewnić możliwie najmniejsze zużycie paliwa, przestrzegać następujących wskazówek.

Przewidywanie sytuacji na drodze

Unikać zbędnego przyspieszania i hamowania.

Ekonomiczna zmiana biegów i zmiana w odpowiednim momencie

Przestrzegać zaleceń dotyczących zmiany biegów strona 47.

Unikanie wciskania pedału gazu do końca i dużych prędkości

Jeżeli będzie się jeździć tylko do 3/4 maksymalnej prędkości jazdy samochodu, zużycie paliwa będzie o połowę mniejsze niż w przypadku wykorzystywania maksymalnej prędkości.

Ograniczanie czasu pracy na biegu jałowym

W przypadku wyłączenia silnika, np. w trakcie postoju w korku, oszczędność paliwa już po 30-40 s jest większa niż ilość paliwa potrzebna do ponownego rozruchu silnika.

Unikanie jazdy na krótkich odcinkach

W przypadku jazdy na odcinkach krótszych niż ok. 4 km silnik nie osiąga normalnej temperatuty pracy. Zuzycie paliwa w trakcie pracy silnika, który nie osiągnął jeszcze normalnej temperatury pracy jest zdecydowanie wyższe niż podczas jazdy z rozgrzanym silnikiem.

Utrzymywanie prawidłowego ciśnienia opon

Dalsze informacje strona 207.

Unikanie zbędnego obciążenia

Każde 100 kg masy zwiększa zużycie paliwa o 1 l/100 km. Ze względu na większy opór powietrza samochód z nieobciążonym bagażnikiem dachowym przy prędkości 100-120 km/h zużywa około 10% paliwa więcej niż bez bagażnika.

Oszczędzanie prądu

Odbiorniki elektryczne (np. ogrzewanie foteli, klimatyzację itp.) włączać tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.

Urządzenie Infotainment wskazuje do trzech odbiorników, wykazujących aktualnie największe zużycie paliwa Instrukcja obsługi urządzenia Infotainment, rozdział Ustawianie układów pojazdu (przycisk CAR).

    Ruszanie i jazda

    Ruszanie Włączyć silnik. Wcisnąć i trzymać wciśnięty pedał hamulca. Nacisnąć i przytrzymać przycisk blokujący ...

    Przejeżdżanie przez wodę i jazda po nieutwardzonych drogach

    UWAGA Bezpośrednio po przejechaniu przez wodę, błoto, śnieg itp. strona 130, Informacje na temat hamowania może nastąpić tymczasowe ogranicz ...

    Zobacz tez:

    Wycieraczka/spryskiwacz tylnej szyby
    W celu włączenia wycieraczki tylnej szyby nacisnąć przełącznik: górna część przełącznika = praca ciągła dolna część przełącznika = praca przerywana położenie środkowe = wy&# ...

    System kontroli trakcji (TCS)
    System kontroli trakcji (TCS) wchodzi w skład systemu ESP. System kontroli trakcji hamujeposzczególne kołanapędowe, gdyzaczynają się obracaćwmiejscu. Umożliwia to ruszanie lub przyspieszanie na śliskiej nawierzchni, np. gdy jedna strona jezdni ...

    Kierunkowskazy przyczepy
    Gdy miga lampka kontrolna , oznacza to, że kierunkowskazy przyczepy są włączone. Jeżeli przyczepa jest przyłączona, a lampka kontrolna nie miga, jeden z kierunkowskazów przyczepy nie działa. Na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej pojawia ...

    Categorie